logo

Personalizacja wyników

Wyniki wyszukiwania w Google są dostosowane do naszych preferencji. Wyszukiwarka zbiera dane na temat konkretnych użytkowników, m.in. tego, czego wcześniej szukali w sieci. 

Czynniki wpływające na personalizację:
1. Typ urządzenia – wyniki wyszukiwania na komputerze lub laptopie będą inne niż na urządzeniu 
mobilnym.
2. Lokalizacja – Google wykrywa naszą lokalizację przy pomocy adresu IP używanego do łączenia się z internetem. Wpływa to na wyniki wyszukiwania, przede  wszystkim na pierwszej stronie w danych związanych z usługami i miejscem, które dostępne są lokalnie, np. restauracje, kina itd. 
3. Język ustawiony w przeglądarce i wyszukiwarce – jeśli korzystamy z przeglądarki i wyszukiwarki w języku polskim i przeglądamy strony w tym języku, to Google zakłada, że interesują nas strony polskojęzyczne.  Możemy to zmienić wchodząc na stronę główną Google (google.pl). W prawym dolnym rogu strony znajdują się „Ustawienia” . Należy wybrać zakładkę „Języki” i dodać na przykład język francuski  (można dodać kilka języków), to wyniki  będą  uzupełniane o strony francuskojęzyczne (lub inne, w zależności co wybierzemy).
4. Historia wyszukiwania – zapisywana jest zarówno w przeglądarce, jak i na naszym koncie Google. Możemy to sprawdzić wciskając w przeglądarce Ctrl+H. Gdy chcemy to zmienić, aby nasza historia nie była zapamiętana, to w przeglądarce np.  Firefox  używamy  trybu prywatnego, a w Google Chrome – incognito.
5. Usługi Google - gdy jesteśmy zalogowani do usług Google, wyszukiwarka ma dostęp do większej informacji na nasz temat. Możemy to  sprawdzić  wchodząc na stronę https://myactivity. google.com/myactivity.
6. Pliki cookies (ciasteczka) – zapisują dane na temat tego, w jaki sposób korzystaliśmy z danej strony WWW. Zapewniają prawidłowe działanie strony oraz służą do wyświetlania spersonalizowanych treści. Ponadto dzięki tym plikom witryny zapamiętują, w jakie reklamy klikaliśmy i Google może wyświetlać nam podobne.
7. Centra danych – wyniki wyszukiwania są dostarczane z różnych serwerów na świecie w zależności od tego, z którym się połączymy. Wyniki wyszukiwania np. w Warszawie możemy mieć inne niż w Waszyngtonie, mimo że pytaliśmy o to samo.

Katalog Biblioteki WSG

Odszukaj interesujęce Cię tytuły za pomocą wyszukiwarki

Adres: Obrońców Bydgoszczy 1, 85-054 Bydgoszcz

E-mail: biblioteka@byd.pl

Telefon: 52 567 00 73, 52 567 00 74

© 2024 Wyższa Szkoła Gospodarki. All rights reserved.