logo

Specjalistyczne wyszukiwarki Google

Google to potężne narzędzie wyszukiwawcze, a właściwie cały rozbudowany zespół narzędzi dedykowanych różnym potrzebom informacyjnym. Poza wyszukiwarką  ogólną (google.pl), mamy do dyspozycji  szereg wyszukiwarek specjalistycznych.


Google Scholar 
Wyszukiwarka prac i publikacji naukowych (recenzowane książki, czasopisma, materiały konferencyjne, abstrakty, streszczenia, sprawozdania). Niestety, dostęp do niektórych materiałów jest płatny.

Rys. 8. Wyniki wyszukiwania w Google Scholar

W tej specjalistycznej wyszukiwarce można korzystać z dodatkowych operatorów:
 autor: - pozwala szukać publikacji według nazwisk autorów,
 source: - pozwala szukać według tytułów czasopism naukowych.
Natomiast w panelu po lewej stronie znajdziemy opcje filtrowania wg daty publikacji, języka, uwzględniania cytowania czy patentów.
Ponadto w lewym górnym rogu dostępne jest również „Szukanie zaawansowane”.

Rys. 9. Wyszukiwanie zaawansowane w Google Scholar

Jeśli w wynikach wyszukiwania pojawia się tylko cytowanie znalezionego artykułu, a nie cały tekst, uzyskamy tylko informację o istnieniu artykułu. Niekiedy w odwołaniach znajdziemy informację „Find in NUKAT”. Gdy klikniemy na nią, to zostaniemy przekierowani do centralnego katalogu zbiorów polskich bibliotek naukowych i od razu jesteśmy w stanie sprawdzić, w której z nich możemy wypożyczyć lub na miejscu skorzystać z danej publikacji.
 
Google Books
Wyszukiwarka książek. Wyszukiwanie obejmuje książki znajdujące się w największych księgarniach i bibliotekach na świecie. Niektóre książki znajdujące się w serwisie można przeczytać w całości, do większości niestety jest dostępny jedynie podgląd strony tytułowej i spisu treści, również kilka fragmentów, które zawierają wyszukiwane hasło wraz z kontekstem.
Dostępne jest również wyszukiwanie zaawansowane. Zamiast tabeli „Wyszukiwania zaawansowanego” możemy skorzystać z operatorów:
- inauthor:Sapkowski – szuka wg nazwiska autora;
- inpublisher:Iskry - szuka wg nazwy wydawcy;
- isbn:9788308068144 - szuka po numerze ISBN;
- intitle:Search –szuka według tytułów.
W Google Scholar mogliśmy skorzystać z wyszukiwania przez katalog NUKAT, tak w Google Books mamy możliwość szukać książek w WorldCat (światowy katalog książek).
 
W zasobach tej wyszukiwarki znajdują się dokumenty ze 105 urzędów patentowych, w tym z Polski. Dzięki funkcji „Prior Art” możliwa jest identyfikacja słów kluczowych w treści patentów i znalezienie patentów oraz w innych źródłach naukowych sprzed opublikowania patentu.
Na głównej stronie możemy zaznaczyć, że chcemy, aby wyniki uwzględniały informacje znalezione w Google Scholar.
Operatory, jakie możemy zastosować w Google Patents to:
1. country:PL - kraj bazy patentowej,
2. after:priority:20170101-data publikacji  patentu,
3. status:APPLICATION – status dokumentu,
4. type:PATENT - rodzaj dokumentu,
5. Inventor:Ocetkiewicz - nazwisko wynalazcy,
6. Assignee:„Politechnika Warszawska"- nazwa lub nazwisko osoby odpowiedzialnej za stworzenie danego patentu,
7. (~patent/PL402854A1) - szukanie patentu podobnego do  wskazanego.

Google Public Data
To narzędzie pozwalające na analizę publicznie dostępnych zbiorów danych z OECD, Banku Światowego, Eurostatu itp. Umożliwia użytkownikom wyświetlać, filtrować i analizować dane statystyczne, dotyczące np. płacy minimalnej w Europie. Większość danych dostępnych jest w języku angielskim.

Google Dataset Search
To wyszukiwarka otwartych danych, która została stworzona z myślą o naukowcach i dziennikarzach zajmujących się danymi. Pozwala na lokalizowanie otwartych danych, czyli danych statystycznych wszelkiego rodzaju, które można wykorzystać. Narzędzie to ma uzupełnić Google Scholar.

Google Finance
Narzędzie Google Finance pozwala obserwować kursy akcji i wykresy notowań w czasie rzeczywistym oraz czytać wiadomości finansowe. Narzędzie umożliwia wyszukiwanie informacji o spółkach giełdowych z krajów z całego świata, w tym z Polski.

W Google Arts & Culture znajdziemy obrazy, witraże, rzeźby, zdjęcia oraz dokumenty z kolekcji muzealnych i prywatnych. Możemy również przeczytać artykuły pisane przez ekspertów i pracowników sztuki z całego świata. Narzędzie umożliwia przeglądanie kolekcji:
- wg tematów, 
- wg autora,
- wg ważnych wydarzeń historycznych.
 Znajdują się tutaj także widoki Street View robione wewnątrz muzeów, czyli możemy je zwiedzać bez wychodzenia z domu. Platforma dostępna jest w 18 językach. Narzędzie współpracuje z ponad 150 muzeami z 40 krajów.
 
To narzędzie chyba znane wszystkim internautom,  jedna ze specjalistycznych wyszukiwarek Google. Znajdziemy w niej pliki .jpg, .png oraz .gif, czyli: zdjęcia, obrazy, rysunki, wykresy, tabele, skany dokumentów (o ile były w formacie pliku graficznego). 
Jeśli chcemy skorzystać z bardziej za¬awansowanego szukania grafiki, to musimy wyszukać jakąś grafikę. Po pokazaniu się wyników należy z prawej strony okna kliknąć przycisk „Narzędzia" - pokażą się możliwości filtrowania:
rozmiar,
kolor,
typ, 
prawo do użytkowania (to obrazy, które masz prawo używać),
godzina.
Wyszukiwarka ta ma możliwość wyszukiwania za pomocą pliku graficznego. W tym celu służy ikona aparatu w pasku adresu.
 
Google udostępnia wyszukiwarkę filmów video. Przeszukiwany jest  nie tylko YouTube (który należy tej samej firmy co Google), ale różne źródła. Wyniki wyszukiwania mogą być sortowane według:
długości filmu,
posiadania napisów,
jakości filmu,
źródła, w jakim umieszczono film.
 
Google News prezentuje nagłówki z ponad 50 000 źródeł wiadomości z całego świata. Artykuły są podzielone na grupy tematyczne i wy¬świetlane zgodnie z zainteresowaniami czytelnika. 
Działają tutaj operatory: site, intitle, after i before oraz dodatkowo operator: when, np. Polityka zagraniczna when:7d-szukaj informacji ze słowa¬mi polityka zagraniczna do tygodnia wstecz.
W panelu po lewej stronie znajdziemy napis „Język i region Polski (Polska)”.  Po kliknięciu ukaże się lista regionów i języków. Możemy wybrać  wiadomości z wielu krajów. W ten sposób wyszukujemy serwisy newsowe za granicą.
Google Wiadomości pozwalają na szybki przegląd prasy z interesujących nas portali.
 
Google Trends
To narzędzie  udostępnia listę najpopularniejszych wyszukiwań w Google. Możemy dowiedzieć się, czego szukają internauci z całego świata, wpisując słowo kluczowe lub temat na pasku Odkrywaj. Na stronie głównej dostępne są dzienne trendy wyszukiwania w ujęciu 24-godzinnym lub bieżącym. Możemy też wybrać przeglądanie „Rok w wyszukiwarce” -  co zyskiwało popularność w Google w poszczególnych latach.
 
Mapy Google to narzędzie również znane szerokiemu gronu internautów. Nie raz korzystaliśmy z niego, błądząc w nieznanych okolicach. To najpopularniejsze narzędzie do geolokalizacji, dzięki któremu możemy odbywać wirtualne podróże, wyszukując i oglądając miejsca czy obiekty. Dodatkowo dostępna jest usługa Street Maps, pozwalająca na oglądanie świata w perspektywie 360°.
Dzięki integracji Google Maps z Google Earth, możemy przełączać się pomiędzy widokiem standardowej mapy a widokiem satelitarnym.
Właściciele firm wykorzystują Google Maps do promowania informacji o swoim przedsiębiorstwie. Mogą dodać do Google Maps wizytówkę swojej firmy lub dodać fragment mapy na swoją stronę.
 
Podstawowe usługi Google w postaci aplikacji na telefon lub w wersji webowej ukazują świat, który został zarejestrowany na ostatnich udostępnionych zdjęciach satelitarnych.
Google Earth udostępniane jest na trzy sposoby (każdy bezpłatny):
1. W wersji webowej na przeglądarkę Chrome, w okrojonej wersji.
2. Aplikacja mobilna.
3. Aplikacja do instalacji na komputerze, tzw. Google Earth Pro.
Dzięki Google Earth Pro mamy możliwość przeglądania historycznych zdjęć satelitarnych, a także możemy zwiedzić Księżyc, Mars oraz niebo (zdjęcia z Teleskopu Hubble’a).
 
Google Zakupy
Google Zakupy lub Google Shopping to wyszukiwarka pomagająca nam w za¬kupach online. Mamy  możliwość wyszukiwania produktów w sklepach online na całym świecie. Google korzysta z naszej lokalizacji, aby wyświetlić nam oferty dla danego kraju, ale można w ustawieniach zmienić własną lokalizację, wtedy zakupy dostępne będą we wskazanym kraju.
 
Custom Search Engine
To narzędzie, dzięki któremu możemy zbudować własną wyszukiwarkę Google. Aby z tego skorzystać, musimy mieć konto na Gmailu.

Google Assistant
Google Assistant ma na celu umożliwić użytkownikom komunikację głosową. Usługa zadebiutowała w Polsce w styczniu 2019 roku.

Katalog Biblioteki WSG

Odszukaj interesujęce Cię tytuły za pomocą wyszukiwarki

Adres: Obrońców Bydgoszczy 1, 85-054 Bydgoszcz

E-mail: biblioteka@byd.pl

Telefon: 52 567 00 73, 52 567 00 74

© 2024 Wyższa Szkoła Gospodarki. All rights reserved.