logo

Książki i materiały dla dorosłych

KSIĄŻKI I MATERIAŁY DO UCZENIA DOROSŁYCH
 
DARMOWE PODRĘCZNIKI DO POBRANIA
 
 1. Z językiem polskim każdego dnia (poziom A2 z elementami B1) - Materiały opracowano, przede wszystkim, na potrzeby cudzoziemców, ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce. Jednakże, mogą one być wykorzystywane także do nauczania innych grup cudzoziemców. 
 2. Polski na dobry start (poziom A1) - Kompleksowy zestaw materiałów do nauki języka polskiego jako obcego na poziomie A1/A2 z elementami nabywania kompetencji zawodowych. Przeznaczony dla osób, które ubiegają się o międzynarodową ochronę na terenie Rzeczypospolitej. Są to więc uczący się o specyficznych potrzebach, niemal od samego początku muszą bowiem „umieć się odnaleźć” w wielu sytuacjach komunikacyjnych niestandardowych z punktu widzenia uniwersalnych programów. 
 3. Po polsku bez błędów (poziomy A1, A2, B1 )- Zbiór ćwiczeń z gramatyki języka polskiego dla studentów ukraińskojęzycznych
 4. Polak potrafi! O wielkich Polakach w Polsce i na świecie (poziomy od A2 do C2) - Publikacja przedstawia sylwetki 25 wybitnych Polaków. Ćwiczenia i zadania rozwijające znajomość języka polskiego przekonują, że język polski nie jest trudny), a jego nauka może być przyjemna i uzasadniona tzw. widocznością języka polskiego w świecie (dla poziomów A2-C2).
 5. Spacerem po Białymstoku (poziomy A1, A2, B1 i B2) - Skrypt z ćwiczeniami Spacerem po Białymstoku podaje w przystępnej formie informacje związane z miastem, jego topografią, kulturą, historią, architekturą, kuchnią regionalną, atrakcjami turystycznymi, a więc dostarcza tej wiedzy, do której obcokrajowcom jest trudno dotrzeć
 6. Z Polski w świat – historie wybitnych Polaków (poziom A2+) - Publikacja wraz z ćwiczeniami utrwalającymi umiejętność rozumienia tekstu pisanego. Składa się  z siedmiu czytanek po polsku i siedmiu po węgiersku poświęconych znanym Polakom i Węgrom. Teksty spełniają założenia znajomości języków polskiego i węgierskiego na poziomie A2+ umożliwiając w ten sposób samodzielną lekturę. 
 7. Truchcikiem z Kopernikiem (poziomy A1, A2, B1 i B2) - Zbiór ćwiczeń językowo-komunikacyjnych przeznaczony dla cudzoziemców, którzy zamierzają podjąć lub podjęli studia w języku polskim na UMK w Toruniu. 
 8. (Nie)codzienny polski (poziom B1+) - Pomoc dydaktyczna na krótkich kursach organizowanych przed rozpoczęciem studiów lub dla studentów rozpoczynających karierę akademicką w Polsce.
 9. Głoski polskie (poziom B1+) - Przewodnik fonetyczny dla cudzoziemców i nauczycieli uczących języka polskiego jako obcego
 10. Z kim i dokąd? Nazwy własne w nauczaniu języka polskiego jako obcego (poziom B1/B2) - Ćwiczenia rozumienia tekstu czytanego lub słuchanego uzupełnione komentarzami dotyczącymi wymowy i pisowni. Zawiera też ćwiczenia gramatyczne (dotyczące np. odmiany nazwisk czy słowotwórstwa form deminutywnych imion). Każdy z jedenastu bloków tematycznych zamyka mikrosłowniczek do szybkiego poszerzania zasobu leksykalnego. link?
 11. Gramatyczne porządki i historyczne wyjątki (poziom od B2 do C2) - Prezentuje zasady rządzące polską gramatyką – przede wszystkim fleksją, czyli odmianą wyrazów. Kolejne części poprzedzone są uwagami ogólnymi na temat poszczególnych części mowy wzbogaconymi objaśnieniami historycznojęzykowymi.
 12. Gramatyka z kulturą przez przypadki (poziom B1) - Publikacja poświęcona fleksji imiennej. Składa się na nią część teoretyczna (tabelki ze zwięzłym przedstawieniem zasad dystrybucji końcówek fleksyjnych, punkty z wyszczególnieniem kontekstów używania danego przypadka, drobne uwagi i przypisy) oraz część praktyczna (czyli zasób bogato ilustrowanych ćwiczeń):
PODRĘCZNIKI DOSTĘPNE NA RYNKU WYDAWNICZYM
 
DOBRE STRONY WWW Z MATERIAŁAMI DO UCZENIA 
 
 1. Polski na wynos (poziom od A2 do C1) - Strona przeznaczona dla nauczycieli i uczących się języka polskiego jako obcego. Na stronie udostępnione są materiały, które można wykorzystywać podczas lekcji lub do pracy indywidualnej.
 2. Mówić po polsku (poziom A1/A2) - Anglojęzyczna strona przeznaczona dla uczących się języka polskiego jako obcego. Na stronie udostępnione są materiały, które można wykorzystywać podczas lekcji lub do pracy indywidualnej.
 3. e-polish.eu (poziom od A1 do B1) - Ogromna baza materiałów, które pomogą urozmaicić lekcje języka polskiego. Udostępniane na platformie materiały obejmują zarówno gotowe lekcje jak też ćwiczenia, dialogi, nagrania, tabele, ilustracje itp. Zostały one opracowane przez zespół doświadczonych nauczycieli ze szkoły języka polskiego GLOSSA z Krakowa. Wielu z nich jest autorami bestsellerowej serii podręczników języka polskiego dla obcokrajowców: „POLSKI krok po kroku”. 
 4. Polski z Anią (poziom od A2 do B2) - Kanał edukacyjny na YT z krótkimi wykładami z gramatyki polskiej. Darmowe materiały przydatne nie tylko dla cudzoziemek i cudzoziemców uczących się polskiego, ale i początkujących lektorek i lektorów.
 5. Po polsku po Polsce (poziom A1) - Patforma e-learningowej zawierającej kurs języka polskiego jako obcego dla początkujących (poziom A1). Kurs językowy zaplanowany został jako wirtualna podróż po Polsce.
 6. Interaktywna platforma e-learningowa polski.info (poziom A1 i A2) - Na platformie znajdują się materiały multimedialne (poziomy A0, A1, A2), interaktywne i motywujące ćwiczenia, teksty do czytania. Komunikowanie się ze sobą oraz praktykowanie języka, umożliwi użytkownikom forum dyskusyjne.
 7. Polski dla początkujących – kurs wideo (poziom A1) - Materiały do nauki języka polskiego przygotowane na podstawie podręcznika „Miło mi panią poznać. Język polski w sytuacjach komunikacyjnych”
 8. Pozdrowienia z Polski (poziom A1-A2) - Teksty do słuchania w formie plików mp3 z ćwiczeniami w plikach PDF, bezpłatne i gotowe do pobrania. Materiały te będą dobre dla osób na poziomie A1-A2, zarówno do samodzielnej nauki, jak i do wykorzystania przez lektorów na lekcjach
 9. Hello Polish (poziomy od A1 do C2) - Bezpłatny podkast do nauki języka polskiego na różnych poziomach. Nagrania zawierają  żywy język, jakim Polacy posługują się na co dzień.
 10. ADAM.PL - Akademia Doskonalenia Adekwatności Mowy Polskiej (poziom B1+) - Bank profesjonalnych materiałów glottodydaktycznych o z różnicowanym profilu (autorskie zadania, wykłady video, nagrania itd.).
 11. Z polskim w drogę (poziom od A2 do B2) - Darmowe materiały do nauki języka polskiego dla pracowników branży TSL (transport, spedycja oraz logistyka).
 12. 100 faktów z historii Polski, które każdy cudzoziemiec znać powinien (poziom od A2 do C1) - Nowoczesne metody, techniki, materiały i narzędzia do nauki języka polskiego jako obcego/drugiego oparte na tematach związanych z historią Polski. Wsparcie wytworów kultury masowej profesjonalnymi, nowoczesnymi i atrakcyjnymi materiałami i podręcznikami do nauczania i odwrotnie obudowanie profesjonalnego nauczania ciekawymi zjawiskami popkultury jest ważne! 
 13. Polskijazyk.pl (poziomy A1 do B1) - Darmowa strona z lekcjami polskiego dla studentów w języku ukraińskim i rosyjskim. Zawiera po 36 lekcji na poziomach zaawansowania od A1 do B1.
 14. Polish with Dorota (poziomy A1 do B1) - Filmy o nauce języka polskiego, dzięki którym uczeń szybciej i lepiej zrozumiesz język polski, nawet jeśli czuje się przytłoczony polską gramatyką (dodatkowe materiały i informacje)
 15. Polska Półka Filmowa (poziom od A2 do C2) - Materiały metodyczne dla nauczycieli i materiały dla uczniów i studentów. Prelekcje filmowe Polski film dla początkujących (z napisami!) oraz scenariusze zajęć.
 16. Polska dla początkujących i średniozaawansowanych. Akcelerator Języka Polskiego (poziom od A2 do B1) - Praktyczny kurs języka polskiego opracowany z myślą o obcokrajowcach przyjeżdżających do Polski, zwłaszcza zza wschodniej granicy, w szczególności z Ukrainy. Jego celem jest nie tylko usprawnienie kompetencji językowych, ale również ułatwienie szybkiego odnalezienia się w nowej, polskiej rzeczywistości:
 

Katalog Biblioteki WSG

Odszukaj interesujęce Cię tytuły za pomocą wyszukiwarki

Adres: Obrońców Bydgoszczy 1, 85-054 Bydgoszcz

E-mail: biblioteka@byd.pl

Telefon: 52 567 00 73, 52 567 00 74

© 2024 Wyższa Szkoła Gospodarki. All rights reserved.